Retinol co to?

Retinol co to? Jakie korzyści przynosi pielęgnacja skóry retinolem

Retinol co to jest? Czy retinol używamy tylko do pielęgnacji skry dojrzałej? Jeśli na co dzień kompleksowo dbasz o skórę twarzy i stosujesz kuracje przeciwstarzeniowe, aby zachować młody wygląd, to na pewno słyszałaś o retinolu. Retinol to popularny składników kremów do twarzy z retinolem czy ser z retinolem. W tym wpisie w naszej bazie wiedzy wyjaśnimy Ci, dlaczego retinol jest skutecznym składnikiem pomagającym zwalczać zmarszczki oraz inne niedoskonałości skóry takie jak trądzik. Ponadto dowiesz się, w jaki sposób powinnaś włączyć go do swojej pielęgnacji, aby zwiększyć skuteczność i efekty działania retinolu.

Czym właściwie jest retinol i jak działa?

Co to retinol? Retinol jest pochodną witaminy A, która od lat stosowana jest w kosmetyce i zabiegach medyczno-kosmetycznych. Wcześniej jego niestabilna formuła oznaczała, że ​​retinol mógł powodować drażliwość w przypadku niektórych typów skóry. Dzięki nowym badaniom i technologiom jego skłonność do podrażnień skóry została prawie wyeliminowana. Możemy śmiało zaliczyć go do grupy składników aktywnych, które wygładzają zmarszczki i spowalniają proces starzenia się skóry.

Zalety retinolu:

Retinol jako składnik aktywny wpływa pozytywnie na każdy obszar skóry obejmując twarz, szyję i dekolt. Zobacz jakich efektów możesz się spodziewać stosując go regularnie w kuracji wieczornej:

 • Redukuje zmarszczki. Z wiekiem skóra dojrzała produkuje mniej kolagenu, który jest odpowiedzialny za sprężystość skóry. Jego zmniejszona ilość i gęstość powoduje pojawienie się drobnych zmarszczek i linii na skórze. Retinol bardzo dobrze wchłania się przez warstwy skóry, ponieważ posiada niższą masę cząsteczkową. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co sprzyja pogrubieniu i poprawie tekstury skóry.
 • Wygładza i rozświetla skórę. Retinol  powoduje odnowę warstwy rogowej naskórka, to jest najbardziej zewnętrzna warstwa skóry i pomaga wygładzić skórę. Ponadto nadaje jej bardziej świetlisty i zdrowy wygląd. Retinizacja wspomaga proces keratynizacji polegający na stopniowym wygładzaniu cery stosując regularną pielęgnację.
 • Niweluje przebarwienia. Nie tylko niacynamid, bądź witamina C odpowiada za rozjaśnianie plamek i przebarwień. Złuszczające właściwości retinolu powoduje, że zmniejsza się działanie komórek zwanych melanocytami, które są odpowiedzialnych za produkowanie naturalnego barwnika, czyli melaniny. Jej nadmiar wywołany trądzikiem, promieniowaniem UV powoduje powstanie niedoskonałości na skórze w postaci plam barwnikowych.
 • Skuteczny przeciwutleniacz. Retinol chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, które uszkadzają komórki w organizmie. Zapobiega wywołaniu stresu oksydacyjnego, co czyni go silnym składnikiem o działaniu przeciwstarzeniowym i fotostarzeniowym.

Jakie są rodzaje retinolu?

Co to jest retinol? Retinol występuje w różnych postaciach molekularnych, dlatego ważne jest, aby wybrać tą postać, która będzie najlepiej spełniała potrzeby Twojej skóry i przynosiła oczekiwane efekty. Co to retinol? To pochodna witaminy A. Poznaj najpopularniejsze cząsteczki retinolu, który występuje w różnych produktach kosmetycznych:

 • Retinol to  forma molekularna zapewniająca największe korzyści w zakresie poprawy elastyczności skóry. Przywraca równowagę w procesie regeneracji skóry, sprzyjając odnowie naskórka.
 • Retinal to forma molekularna, która pochodzi z retinolu. Ze względu na swoją strukturę chemiczną ma mniejszy potencjał drażniący, ale wykazuje również większą niestabilność, gdy jest stosowana w preparatach kosmetycznych. W związku z tym trudno jest go łączyć z innymi kosmetycznymi składnikami aktywnymi.
 • Kwas retinowy to postać retinoidu sklasyfikowana jako aktywna substancja farmaceutyczna i stosowana wyłącznie w leczeniu. Ze względu na działanie lecznicze stosowany jest głównie w leczeniu ciężkiego trądziku.
 • Palmitynian retinolu to molekularna forma retinolu, która działa jako bardzo silny przeciwutleniacz. Może ją stosować w dzień i w nocy.

Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat retinolu i retinoidów to zapoznaj się z tym artkułem na blogu: Jakie korzyści przynosi pielęgnacja skóry retinolem? >>

Jak stosować retinol w pielęgnacji?

Poznaj kilka zasady dotyczącej właściwej pielęgnacji skóry z pomocą retinolu. Ze względu na to, że należy on do grupy bardzo silnych składników aktywnych to niewłaściwie zastosowany może trochę pogorszyć stan twojej skóry.

 1.  Jeżeli nigdy wcześniej nie stosowałaś retinolu, to koniecznie kup kosmetyk, w którym retinol występuje jako jeden z wielu składników. Na tym etapie na razie odłóż kosmetyk, który zawiera sam retinol, ponieważ jeszcze nie posiadasz wiedzy w jakich proporcjach połączyć go z innym kosmetykiem.
 2. Działanie retinoidów miejscowych widoczne jest  średnio po 12 tygodniach czasu ich regularnego stosowania. Pamięta tego procesu nie da się przyspieszyć! Skuteczne działanie retinoidów wymaga odpowiedniego czasu i cierpliwości. Działania tego składnika nie da sieprzyspieszyc, ale efekty jego stosowania sa olśniewające! Także bądź cierpliwa.
 3. Włącz retinol i jego pochodne stopniowo do swojej pielęgnacji skóry twarzy. Ten składnik może wywołać na skórze lekkie podrażnienie lub nawet wysuszenie, jeżeli zostanie zastosowany po raz pierwszy lub w za dużych ilościach. Aby temu zapobiec warto poddać skórę procesowi retinizacji, który polega na powolnym wprowadzaniu do pielęgnacji substancji zawierających retinoidy.
 4. W trakcie wprowadzenia retinoidów do procesu pielęgnacji skory pamiętaj, ze może wystąpić przejściowe zaostrzenie objawów trądziku. Zmiany te wynikają ze zmiany mikroflory gruczołów łojowych i procesu rozpad bakterii.
 5. Na początku przygody z retinoidami wybierz kosmetyk – może to być serum lub krem, który zawiera niskie stężenie retinolu. Co to znaczy niskie? Otóż zacznij od stężenia na poziomie 0,1% do 0,3%, a mocniejsze dawki 1%, 2% zostaw na inne czasy.
 6. Zaaplikuj na skórę niewielką ilość kosmetyku, a następnie stopniowo ją zwiększaj. Dzięki takiemu podejściu dasz skórze czas na tolerancję i polubienie się z nowym składnikiem. Stosuj retinol 2 razy w tygodniu, a potem zwiększaj jego częstotliwość do pełnej pielęgnacji.
 7. Zawsze stosuj krem ​​z retinolem na noc, a w dzień stosuj odpowiedni krem z filtrem o wysokim stopniu ochrony skóry. Kosmetolodzy zwracają uwagę na to, że skóra po retinolu może ulec uszkodzeniom, dlatego idealną porą na stosowanie retinoidów jest jesień i zima, gdy nasza skóra nie jest narażona na silną ekspozycję na słońce. Polecamy Ci sprawdzić nasze kremy filtrami, które są przyjazne różnym typom skóry.
 8. Aby poprawić komfort skóry możesz po kosmetyku z retinolem użyć serum, emulsji lub kremu o działaniu łagodzącym i nawilżającym. Dzięki temu skóra otrzyma dodatkową porcję składników wzmacniających barierę skóry i utrzymujących wilgoć w naskórku.

 

Serum z retinolem i kremy z retinolem do pielęgnacji skóry dojrzałej:

Blue Elixir Retinol Serum 15 ml
Przeciwstarzeniowe serum odnawiające z retinolem

 

Peptides & Ginseng Neck Treatment 50 ml
Krem do szyi i dekoltu z peptydami, żeń-szeniem i retinolem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niacinamide & Green Tea Eye Serum 15ml
Serum przeciwstarzeniowe pod oczy z niacynamidem, zieloną herbatą i retinolem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artkuł – Retinol co to? Jakie korzyści przynosi pielęgnacja skóry retinolem – to jeden z kilku artykułów, które powstały na temat retinolu i retionoidów. Jeśli jesteś ciekawa z jakimi składnikami można stosować retinol to polecamy Ci zajrzeć do naszego artkułu na blogu: Z jakimi składnikami łączyć retinol w pielęgnacji skóry twarzy. >>

Mamy nadzieję,  że nasz artykuł był dla Ciebie pomocny i zdecydujesz się na wprowadzenie retinolu do swojej rutyny pielęgnacyjnej.