Retinoidy i retinol – Co musisz wiedzieć o kuracji retinoidami?
Na co działa retinol?
Retinol to pochodna witaminy A, która jest powszechnie stosowana w kosmetyce. Retinoidy wykazują szerokie spektrum działania na skórę, w tym:
- retinoidy pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Jest to szczególnie ważne w pielęgnacji skóry dojrzałej, która z wiekiem produkuje coraz mniej kolagenu,
- redukują proces rogowacenia, dzięki czemu skóra jest gładsza i mniej podatna na powstawanie zmarszczek,
- zmniejszają wydzielanie sebum, dzięki czemu skóra jest mniej przetłuszczająca się i mniej podatna na powstawanie trądziku.
- retinoidy rozjaśniają przebarwienia, dzięki czemu skóra ma bardziej jednolity koloryt.
Kosmetyki z retinolem dostępne są w różnych formach, takich jak:
- serum z retinolem – najskuteczniejsza forma retinolu, zapewniająca szybkie i widoczne efekty
- krem z retinolem – bardziej delikatna forma retinolu, odpowiednia dla osób, które dopiero zaczynają jego stosowanie
- maseczki z retinoidami – intensywnie działający kosmetyk, który można stosować 1-2 razy w tygodniu
Czy retinoidy można używać codziennie?
Kuracja retinoidami będzie skuteczna i trwała jeśli będziesz ją prowadziła przestrzegając ogólnych zasad. miesięcy. Rozpoczynając kurację retinolem musisz najpierw przyzwyczaić skórę twarzy do ich stosowania. Warto w tym miejscu wspomnieć o procesie budowania tolerancji skóry na ten składnik. Jeżeli do tej pory nie stosowałaś retinoidów sięgnij po produkty z niskim stężeniem tego „drogocennego” składnika – najlepiej do 0,025%. Używaj produktu przez kilka dni obserwując reakcje Twojej skóry. Jeśli nie wystąpiło podrażnienie, każdym tygodniem zwiększajcie jego częstotliwość. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podrażnienia skóry, takie jak zaczerwienienie, łuszczenie się lub pieczenie, przerwij stosowanie retinolu i skonsultuj się z lekarzem lub dermatologiem. Gdy skóra przyzwyczai się do kosmetyku, możecie zacząć stosować wyższe stężenie składnika w produkcie. Budowanie tolerancji odbywa się w takim sam sposób, jak przy niskim stężeniu – początkowo raz na kilka dni i coraz częściej z każdym tygodniem, jeśli nie wystąpiło podrażnienie.Jeśli Twoja skóra dobrze toleruje retinol, możesz stosować go codziennie. Okres adaptacyjny powinien trwać około miesiąca. Pamiętaj, że efekty stosowani retinoidów nie pojawią się po jednym dniu, tygodniu czy miesiącu. Aby zauważyć efekty kuracji, stosowanie kosmetyków z retinoidami powinno trwać przynajmniej przez 12 tygodni. Kuracja retinoidami powinna trwać od min. 3 miesięcy do 6 miesięcy.
Plan kuracji retinoidami:
Oto kilka wskazówek, jak stosować retinol, aby zmniejszyć ryzyko podrażnień:
- Zacznij od niskiego stężenia retinolu. Kosmetyki z retinolem są dostępne w różnych stężeniach, zaczynając od 0,025%. Zacznij od stężenia 0,025% i stopniowo zwiększaj je, jeśli Twoja skóra dobrze toleruje retinol.
- Stosuj retinol wieczorem. Retinol zwiększa wrażliwość skóry na słońce, dlatego należy go stosować wieczorem, aby uniknąć podrażnień.
- Nałóż krem z filtrem przeciwsłonecznym rano. Retinol zwiększa wrażliwość skóry na słońce, dlatego zawsze stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym o SPF co najmniej 30, nawet gdy nie przebywasz na słońcu.
- Unikaj stosowania retinolu w połączeniu z innymi produktami zawierającymi retinoidy. Może to zwiększyć ryzyko podrażnień.
- Jeśli odczuwasz podrażnienie, przerwij stosowanie retinolu. Podrażnienie powinno ustąpić po kilku dniach.
Jak wygląda twarz po retinoidów?
Retinoidy spełnią swoje zadanie jeśli kosmetyki będziemy sumiennie stosować zgodnie z zaleceniami. Twarz po zastosowaniu retinoidów będzie:
- Bardziej promienna i gładsza – retinoidy regulują proces rogowacenia, dzięki czemu skóra jest gładsza i mniej podatna na powstawanie zmarszczek. Retinol również poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu skóra jest bardziej promienna.
- Jędrna i bardziej elastyczna – retinoidy pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra jest bardziej jędrna i elastyczna w swojej strukturze.
- Skóra na twarzy stanie się mniej podatna na powstawanie trądziku. Retinoidy zmniejszają wydzielanie sebum, dzięki czemu skóra jest mniej przetłuszczająca się i mniej podatna na powstawanie trądziku.
- Skóra twarzy będzie miała bardziej jednolity koloryt – retinoidy rozjaśniają przebarwienia, dzięki czemu skóra na twarzy będzie miała bardziej jednolity koloryt.
- Retinoidy dodatkowo neutralizują wolne rodniki. Dzięki temu cera wygląda na bardziej zagęszczoną i odżywioną od wewnątrz, a zmarszczki są wygładzone.
Retinoidy dokonale wpływają na jakość skóry. Jest to musi have naszej jesiennej i zimowej pielęgnacji. Retinoidy są skutecznym składnikiem aktywnym, który może pomóc zachować młodość i piękno skóry. Warto jednak pamiętać, że należy stosować go z rozwagą, aby uniknąć podrażnień na skórze twarzy.
Kiedy nie stosować retinoidów?
Retinoidów nie stosujemy podczas:
- Okresu ciąży i karmienia piersią. Substancje te nie są wskazane dla kobit w ciąży i podczas laktacji.
- Kuracji polegającej na doustnym stosowaniu witaminy A
- Stosowaniu w tym samym czasie innych silnie złuszczających preparatów czy kwasów.
- Nadwrażliwości na witainę A i jej pochodne.
- Kiedy twoja skóra jest podrażniona lub posiada widoczne rany, zadrapania, stany zapalne.
- Podczas miesięcy ze wzmożoną ekspozycją na słonce lub planowanym urlopem.
Retinoidy – podsumowanie:
Retinoidy to jedne z najskuteczniejszych i najefektywniejszych składników aktywnych na rynku. Retinol jest tez najbardziej przebadanym składnikiem kosmetycznym. Zdecydowanie polecamy wprowadzenie kuracji witaminą A do swojej jesiennej i zimowej rutyny pielęgnacyjnej. Retinoidy zdecydowanie pozyxwtynie wpłyną i dopełnia naszą kuracje przeciwzmarszczkową. Pamiętaj jednak o planie kuracji retinolem. koniecznie zastosuj tez odpowiedni krem z filtrem, który zniweluje silne działania fotouczulające retinoidów.