Jak humektanty wpływają na Twoją skórę?

Jak humekanty wpływają na Twoją skórę?

Jesienna i zimowa aura nie sprzyja pielęgnacji skóry. Niskie temperatury oraz suche powietrze przyczyniają się do pogorszenia jej kondycji powodując, że jest ona bardziej podatna na wysuszenie, odwodnienie i podrażnienia. Czasem nasilają się suche skórki, które możesz zauważyć po nałożeniu podkładu…Przeglądając się w lustrze widzisz zmiany w wyglądzie skóry, która przejmuje cechy matowe, a w dotyku czujesz, że jest ona wysuszona. Każda skóra potrzebuje ultra nawilżenia, dodatkowych składników, które pomogą zatrzymać w niej wilgoć i pozwolą zachować zdrowy wygląd, miękkość i jędrność. Zatem czy humektanty mogą nam pomóc w zachowaniu prawidłowej pielęgnacji skóry? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Co to są humektanty i jaki mają wpływ na skórę?

Humektanty to substancje utrzymujące wilgoć, które należą do grupy substancji higroskopijnych. Posiadają zdolność przyciągania wilgoci z otoczenia i dodawania jej do innego składnika, aby utrzymać jego właściwości nawilżenia i wilgoci. Substancje utrzymujące wilgoć można stosować zarówno w produktach do pielęgnacji skóry, włosów oraz w dodatkach do żywności. Humektanty w pielęgnacji skóry obejmują takie składniki, które przyciągają wilgoć z głębszych warstw skóry i otoczenia zewnętrznego, aby ją zmiękczyć. Ponadto pomagają utrzymać optymalne nawilżenie skóry. Humektanty utrzymują wilgoć w skórze za pośrednictwem tworzenia wiązań wodorowych z wodą.

Jakie role pełnią humektanty w pielęgnacji skóry? Poznaj 4 kluczowe ich zadania

Humenkanty odgrywają bardzo dużą rolę jeśli chodzi o pielęgnację naszej skóry. najważniejsze ich zadania to:

  1. Nawodnienie skóry. Głównym zadaniem humektantów jest utrzymywanie skóry nawilżonej, miękkiej i nawilżonej przez cały dzień. Jej funkcja jest podtrzymywana dzięki absorbowaniu wilgoci ze środowiska zewnętrznego na powierzchnię skóry.
  2. Zapobieganie wysuszeniu i łuszczeniu się skóry. Nasza skóra jest podatna na działanie czynników wewnątrz organizmu i zewnętrznych, które wywołują podrażnienia, łuszczenie i wysuszenia skóry. Humektanty dbają o długotrwałe utrzymanie skóry w miękkości, nawilżeniu i zapobiegają swędzeniu i łuszczeniu się skóry. Jeśli w okresie jesienno-zimowy odczuwasz nasiloną suchość skóry to koniecznie sięgnij po tłuściejszy krem lub balsam.
  3. Złuszczanie skóry. Humektanty działają również jako składniki złuszczające martwy naskórek, dzięki temu skóra może się efektywniej regenerować.
  4. Składniki wspierające pełnią bardzo ważną role w formułach kosmetyków, ponieważ pomagają innym substancjom przeniknąć do głębszych warstw i osiągać lepsze rezultaty w pielęgnacji skóry.

Najpopularniejsze humektanty w kosmetykach

Te humektanty znajdziesz w produktach kosmetycznych do pielęgnacji skóry twarzy oraz ciała. Wiele z nich objawia wszechstronne działania pielęgnacyjne, które pomogą Ci świadomie wybierać składniki do swoich potrzeb skóry.

  1. Gliceryna – to silny humektant chroniący skórę przed utratą wilgoci oraz wykazujący szerokie działania pielęgnacyjne takie jak nawilżanie, wygładzanie i regenerowanie skóry. Często występuje w kremach na dzień, kremach na noc i w kosmetykach przeciwstarzeniowych przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej, przesuszonej i skóry dojrzałej. Zazwyczaj jej stężenie w kosmetykach waha się między 2% a 10%. Gliceryna może występować jako syntetyczna w postaci organicznego związku chemicznego należącego do grupy alkoholi lub mieć między innymi pochodzenie roślinne z takich roślin jak olej kokosowy i palmowy. Gliceryna jest świetnym składnikiem utrzymującym długotrwałe nawilżenie skóry, tworząca warstwę ochronną przed wiatrem i niskimi temperaturami. Jest składnikiem bezpiecznym dla skóry, który nie wywołuje podrażnień na skórze u dzieci i dorosłych. Pomimo tego, że gliceryna nie jest substancją komodenną, czyli taką która zatyka pory, to może powodować nasilenie zmian trądzikowych. Jeśli borykasz się z tym problemem to zwracaj uwagę, aby gliceryna nie występowała na wysokiej pozycji w składzie INCI.
  2. Kwas hialuronowy – substancja, która występuje naturalnie w naszej skórze. Jednak wraz z wiekiem oraz pod wpływem działania czynników zewnętrznych takich jak ekspozycja skóry na promienie UV, mogą wpływać na zmniejszenie się poziomu kwasu hialuronowego w naszym organizmie. Kwas hialuronowy również wykazuje szerokie właściwości pielęgnacyjne. Wpływa na nawilżenie skóry, wygładzenie tekstury, poprawia elastyczność oraz umożliwia zatrzymanie wody w naskórku. Dzięki niemu nasza skóra powraca do zdrowego wyglądu. Kwas hialuronowy występuje pod postacią małych i dużych cząsteczek, które wzmacniają barierę hydrolipidową skóry i zatrzymują wilgoć w naskórku. Kwas hialuronowy należy również do grupy składników aktywnych, które są często kluczowym składnikiem w pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej.
  3. Mocznik, czyli substancja, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Na liście składników kosmetyków możesz ją spotkać pod nazwą Urea. Mocznik polecany jest do pielęgnacji skóry bardzo suchej i odwodnionej. Ale jego właściwości pielęgnacyjne nie kończą się tylko na nawilżaniu i utrzymywaniu wilgoci w warstwie rogowej naskórka. Mocznik, podobnie jak skwalan, wykazuje także działanie transportera dla innych składników, które skuteczniej przenikają w głąb skóry. Ponadto odpowiada za zmiękczanie naskórka, działanie złuszczające oraz regenerację. To skuteczna składnik w pielęgnacji skóry atopowej. Jeżeli zawartość mocznika przekracza stężenie 10% to działa on jako składnik antybakteryjny, przeciwzapalny i złuszczający. W kosmetykach do pielęgnacji skóry twarzy występuje on w mniejszych stężeniach.
  4. Glikol propylenowy – to popularny składnik o działaniu higroskopijnym, który występuje w różnych produktach kosmetycznych takich jak serum, kremy, toniki. Pomimo swojego związku z alkoholami jest bezpiecznym składnikiem dla skóry i oczu. Glikol propylenowy przede wszystkim zatrzymuje wodę tworząc specjalną barierę oraz przyciąga wilgoć do zewnętrznej warstwy skóry. Posiada właściwości nawilżające, dzięki którym skóra staje się miękka i gładka. Pomaga innym składnikom aktywnym dociera w głębsze warstwy skóry, dzięki temu uważany jest za dobry składnik wzmacniający działanie innych substancji w kosmetykach. Glikol jest bezpieczną substancją stosowana w formułach kosmetyków od wielu lat, nie powoduje podrażnień i uczuleń. Również występuje w marka produkujących naturalne i wegańskie kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy i ciała.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł wniósł nowe spojrzenie na funkcje substancji zastosowanych w składnikach kosmetyków i wyjaśniłyśmy Ci jako rolę pełnią humektanty w pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Często ich działanie na skórze uzupełniają emolienty, które dodają jeszcze większej miękkości oraz okluzje, które zatrzymują wilgoć. Pamiętaj, zanim wybierzesz kosmetyk postaraj się go dopasować do potrzeb swojej skóry. Jeśli na Twojej skórze pojawił się problem skórny, z którym borykasz się od dłuższego czasu to zawsze rekomendujemy wizytę u dermatologa lub konsultacje z kosmetologiem. My tez zawsze staramy się pomóc naszym klientom. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!