Z jakimi składnikami łączyć retinol w pielęgnacji skóry twarzy?
Z jakimi składnikami łączyć retinol w pielęgnacji skóry twarzy?
Z czym łączyć retinol? W przeciwstarzeniowej pielęgnacji skóry retinol jest składnikiem aktywnym, który nie ma sobie równych. Skutecznie wygładza drobne linie i zmarszczki, złuszcza skórę i rozjaśnia przebarwienia. Retinol wielokrotnie udowodnił, że potrafi pielęgnować skórę kompleksowo. Aby w pełni docenić jego rezultaty musisz wiedzieć jak go stosować w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi. Dzięki zdobytej wiedzy o tym które składniki dobrze ze sobą współpracują zwiększysz jego skuteczność i ukierunkujesz na konkretny cel pielęgnacyjny. Ponadto świadome implementowanie na skórze różnych kosmetyków pozwoli Ci uniknąć niespodzianek w postaci podrażnień lub pogorszeniu stanu skóry.
Z jakimi składnikami łączyć retinol? Czy mogę łączyć retinol z kwasem hialuronowym lub hialuronianem sodu?
Z jakimi składnikami łączyć retinol? Czy można połączyć retinol z kwasem hialuronowym? Choć retinol jest skuteczny w walce ze starzeniem się skóry, nie jest całkowicie pozbawiony skutków ubocznych. Jedną z najczęstszych reakcji, których doświadcza większość z nas jest suchość, zaczerwienienia i łuszczenie się skóry, dlatego kosmetolodzy zalecają stosowanie retinolu ze składnikiem nawilżającym. Jednym z polecanych składników jest kwas hialuronowy lub hialuronian sodu, który składa się z mniejszych cząsteczek. Te składniki znane są ze swoich silnych właściwości nawilżających i łagodzących skórę. Posiadają właściwości hydroskopijne, które polegają na przyciąganiu wody z otoczenia i z głębszych warstw skóry, aby zatrzymać ją na długo w naskórku. Łącząc retinol z substancją nawilżającą, taką jak kwas hialuronowy lub hialuronian sodu chronimy skórę przed wysuszeniem.
Czy mogę łączyć retinol z witaminą C?
Czy można połączyć pielęgnację retinolem z witaminą C? Rola witaminy C w pielęgnacji skóry jest tak samo istotna jak retinolu. Witamina C jest jednym z najlepszych składników o działaniu przeciwutleniającym, rozjaśniającym i odmładzającym. Witamina C zapewnia efekt synergistyczny, zmniejszając produkcję pigmentu, stymulując fibroblasty w celu oddziaływania na komórki do produkcji kolagenu. Jednak ich jednoczesne stosowanie może spowodować dyskomfort u niektórych typach skóry powodując wysuszenie i podrażnienia. Jeśli bardzo dobrze znasz potrzeby swojej skóry i planujesz stosować obydwa składniki aktywne jednocześnie to rano stosuj witaminy C, a wieczorem retinol. Jest on składnikiem o działaniu złuszczającym dlatego stosuj go podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej, aby skóra miała więcej czasu na regenerację.
Oddzielenie stosowania witaminy C i retinolu może również oznaczać lepsze wchłanianie się kosmetyku. Witamina C wymaga niskiego poziomu pH, aby skuteczniej przenikać przez skórę, podczas gdy retinol zazwyczaj potrzebuje wyższego poziomu pH od 5,5 do 6 dla optymalnego wchłonięcia . Jeśli preferujesz również stosować witaminę C także w nocy, to najpierw zastosuj kosmetyk z witaminą C, a następnie po upływie około 30 min użyj kosmetyku z retinolem. Przerwa pomiędzy nakładaniem produktów pozwoli Twojej skórze na ustabilizowanie pH. Oczywiście wiedząc jaki posiadasz typ skóry i jak Twoja skóra reaguje na różne składniki i ich stężenia możesz sama znaleźć swój indywidualny sposób na połączenie tych składników ze sobą.
Z jakimi składnikami łączyć retinol? Czy mogę łączyć retinol z niacynamidem?
Z jakimi składnikami łączyć retinol? Podobnie jak retinol, niacynamid znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, łagodzący zmiany skórne wywołane trądzikiem. Ponadto możesz go również stosować jeśli chcesz zmniejszyć przebarwienia, poprawić koloryt skóry i wygładzić drobne zmarszczki. Powszechnie wiadomo, że niacynamid pomaga chronić naturalną barierę ochronną skóry i poprawia nawilżenie, a stosowany razem z retinolem przeciwdziała wysuszeniu skóry. Niacynamid i retinol są bezpiecznym duetem pielęgnacyjnym również dla skóry wrażliwej.
Serum Meisani z retinolem 0,1% i niacynamidem 4%>>
Czy mogę łączyć retinol z kwasem salicylowym (BHA)?
Kwas salicylowy jest cenionym składnikiem w głębokim oczyszczaniu porów, złuszczania martwych komórek i stymulowania skóry do odnowy komórkowej. Kwas salicylowy i retinol są niezbędnymi składnikami zapobiegającymi trądzikowi. Jednak ich jednoczesne stosowanie może spowodować przesuszenie i zbyt ostre działanie na skórę. Jeśli zależy Ci stosowaniu obydwu składników w swojej pielęgnacji to rób to z głową wprowadzając te składniki stopniowo. A w przypadku, gdy zauważysz niepokojące zmiany na skórze to zrezygnuj z jednego z nich. Kwas salicylowy i witamina A (retinol) są ryzykownym połączeniem, pomimo tego że razem mogą dawać spektakularne efekty odmładzające. Retinol oddziałuje na zewnętrzną warstwę skóry, a kwas salicylowy na wewnętrzne warstwy skóry.
Czy mogę stosować retinol z kwasem glikolowym (BHA)?
Podobnie jak w przypadku kwasu salicylowego, nie zaleca się stosowania retinolu w połączeniu z kwasem glikolowym. Współdziałanie tych składników aktywnych może zwiększyć podrażnienie, suchość, wrażliwość i złuszczanie skóry i tym samym przyczynić się do zaostrzenia istniejących problemów skórnych. Retinol i kwas glikolowy to również nie za dobre połączenie składników. Jeśli chciałabyś je włączyć do pielęgnacji to koniecznie stosuj bardzo niskie stężenia i stopniowo zacznij ich używać z przerwami kilku dniowymi. Daj skórze czas na oswojenie się z substancjami. Pamiętaj o stosowaniu kremów z wysokim filtrem, które ochronią skórę przed słońcem i wzmocnią jej barierę ochronną. Oczywiście to zalecenie musimy stosować za każdym razem, gdy używamy kosmetyków z retinolem.
Jak stosować retinol z innymi składnikami, aby uzyskać najlepsze rezultaty pielęgnacyjne?
Niezależnie od tego, czy chcesz po raz pierwszy dodać retinol do obecnej pielęgnacji skóry, czy też szukasz najlepszych składników, które wyniosą Twoją pielęgnację przeciwstarzeniową na wyższy poziom, musisz pamiętać, aby znaleźć odpowiednią formułę składników która będzie Ci służyć i spowoduje widoczne efekty na skórze. Jeśli masz wątpliwości przy łączeniu kosmetyków, które zawierają różne składy i stężenia. W związku z tym mieszanie i dopasowywanie kosmetyków nie zawsze daje nam najlepsze rezultaty i korzyści dla skóry, jakich oczekujemy. Dlatego zawsze warto porozmawiać z dermatologiem lub skontaktować się z nami. Nasz zespół chętnie podpowie Ci jakie kosmetyki będą odpowiednie do Twojej pielęgnacji.
Równie ważne jest, aby wiedzieć, kiedy i jak często stosować retinol sam w sobie lub w połączeniu z innymi składnikami. Osoby wprowadzające retinol po raz pierwszy do pielęgnacji powinny zacząć od niższych stężeń takich jak 0,1%-0,3%. Budując tolerancję skóry przyzwyczajasz skórę do retinolu i po okresie dwóch tygodni może stosować go częściej niż 2 razy w tygodniu. Nawet codziennie i regularnie. Oczywiście częstotliwość stosowania retinolu w połączeniu z innymi składnikami zależy od indywidualnych potrzeb. Retinol jest super składnikiem odmładzającym skórę, a w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi uzyskujemy efekt synergii w pielęgnacji. Ponadto łączenie retinolu z innymi składnikami anti aging pozwala przeciwdziałać różnym oznakom starzenia się skóry.