Jak dbać o naruszoną barierę hydrolipidową skóry?
Bariera hydrolipidowa skóry. Jak dbać o naruszoną barierę hydrolipidową skóry? Jakie są jej objawy i przyczyny?
Bariera hydrolipidowa skóry to warstwa ochronna znajdująca się na powierzchni skóry, która składa się głównie z wody (hydro) i lipidów (tłuszczów). Jest to istotny element skóry, który pełni kluczową rolę w zachowaniu jej zdrowia i kondycji. Główne funkcje bariery hydrolipidowej to:
- Ochrona przed utrata wody.
- Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.
- Regulacja PH.
- Zapobieganie wnikaniu substancji szkodliwych.
- Wzmocnienie struktury skóry.
Na rynku kosmetycznych mamy szeroki wybór produktów o kompleksowym działaniu pielęgnacyjnym oraz takich o ukierunkowanym działaniu, aby osiągnąć konkretnych efekt pielęgnacyjny, który może polegać na np. rozjaśnieniu cery. Jedne kosmetyki mają za zadanie odmłodzić skórę, inne złuszczyć, odżywić lub odbudować skórę. Wszystkie te produkty mają wspólną cechy, która polega na oddziaływaniu na zewnętrzną warstwę skóry zwaną barierą hydrolidowa skóry. Bariera hydrolipidowa skóry chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami. Trudne warunki pogodowe, zła pielęgnacja oraz zmiany hormonalne są często przyczyną jej uszkodzeń. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania, a także omówimy kroki, jakie możesz podjąć, aby chronić i odbudować tę warstwę ochronną skóry.
Czym jest bariera hydrolipidowa skóry?
Pierwszą i zarazem najbardziej zewnętrzną warstwą skóry jest warstwa rogowa. Tworzy ona płaszcz ochronny zwany barierą hydrolipidową skóry. Jest on połączony ze sobą substancjami wodnymi i tłuszczowymi. Przeważającą liczbą komórek wypełniających warstwę rogową, czyli naskórek są komórki zwane korneocytami lub keratynocytami. Są to bardzo zróżnicowane komórki, który zostały wypełnione białkiem strukturalnym w trakcie procesu zwanego keratynizacją. Głównym zadaniem warstwy rogowej naskórka jest ochrona organizmu przed negatywnym wpływem substancji chemicznych oraz mikroorganizmów. Korneocyty są połączone ze sobą za pomocą unikalnych struktur tworząc stałą i trwałą barierę ochronną skóry odporną na naruszenia mechaniczne. Wspólnie dzięki swoim właściwościom zapobiegają również utracie wody z naskórka oraz wpływają na elastyczność i wytrzymałość skóry.
Co zawiera bariera hydrolipidowa skóry?
Bariera hydrolipidową skóry zawiera naturalne substancje rozpuszczalne w wodzie takie jak mocznik, aminokwasy, sole mineralne i kwas mlekowy. Z kolei warstwę lipidową skóry tworzą przede wszystkim lipidy, które są produkowane przez gruczoły łojowe. Głównym składnikiem lipidów są ceramidy, cholesterol, sebum bogate w kwasy tłuszczowe, triglicerydów i wosków. W barierze hydrolipidowej znajduje się jeszcze jedna wewnętrzna warstwa nazywana płaszczem kwasowym, która składa się z kwasów tłuszczowych produkowanych przez gruczoły łojowe. Bariera naszej skóry jest lekko kwaśna i stanowi taką tarczę choniąca skórę przed rozwojem szkodliwych bakterii, wirusów i grzybów, które mogą uszkodzić skórę i prowadzić do stanów zapalnych.
Życie bez prawidłowej bariery hydrolipidowej byłoby bardzo utrudnione, ponieważ w głąb naszej skóry przenikałyby różne szkodliwe substancje, patogeny, wirusy, bakterie środowiskowe spowodować niekorzystne skutki w organizmie. Ponadto bez bariery hydrolipidowej, woda w organizmie uciekałaby i wyparowywała, powodując całkowite odwodnienie.
Bariera skórna jest niezbędna dla ogólnego stanu zdrowia i należy ją chronić, aby uniknąć długotrwałych problemów skórnych.
Co może uszkodzić barierę ochronną skóry?
W przypadku osłabienia lub uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry, może wystąpić nadmierna utrata wody, podrażnienia skóry, suchość, łuszczenie się, czy nawet infekcje. Dlatego ważne jest dbanie o właściwą pielęgnację skóry i stosowanie produktów, które wspierają i wzmacniają tę istotną barierę ochronną. Co może uszkodzić barierę hydrolipidową skóry:
- zbyt wilgotne środowisko,
- zbyt suche powietrze lub dłuższe przebywanie na mrozie, zimnie,
- kosmetyki zawierające alergeny, substancje drażniące i zanieczyszczenia,
- zbyt duża ekspozycja na promienie słoneczne
- kosmetyki myjące zawierające alkaliczne detergenty i mydła,
- narażenie na działanie ostrych środków chemicznych,
- nadmierne złuszczanie naskórka ostrymi peelingami,
- nadmierne mycie skóry bez zabezpieczania jej tonikiem lub kremem,
- zbyt mocne wycieranie skóry ręcznikiem,
- sterydy i leki związane z leczeniem trądziku,
- nadużywanie alkoholu, papierosów i stosowanie fast-foodowej diety,
- życie w permanentnym stresie,
- wpływ genów na kondycje skóry powoduje zwiększenie podatność na pewne choroby skóry takie jak np. atopowe zapalenie skóry i łuszczyca.
Codziennie nasza skóra stawia czoło czynnikom zewnętrznym oraz kosmetykom, które stosujesz w pielęgnacji skóry.
Jak rozpoznać uszkodzoną barierę hydrolipidową skóry?
Jeśli zauważysz występowanie jednego z poniższych objawów i schorzeń skórnych możesz być pewna, że borykasz się z naruszoną barierą skóry. Odradzamy Ci bagatelizowanie tej sytuacji i sugerujemy przyjrzeniu się swojej pielęgnacji.
- zmiana skóry normlanej, mieszanej w suchą skórę,
- pojawienie się czerwonych plamek, plam w miejscach podrażnionej skóry,
- łuszczenie się skóry,
- swędzenie skóry, również wywołanej suchością,
- występowanie szorstkości w różnych miejscach na twarzy,
- pojawienie się krostek i trądziku,
- miejscowe stany zapalne spowodowane bakteriami, wirusami lub wystąpienie grzybicznych infekcji skóry.
Jak chronić i przywracać barierę ochronną skóry?
Zdobywając wiedzę o świadomej pielęgnacji skóry warto przyjrzeć się pięciu strategiom, które przyniosą rezultaty na każdej skórze wzmacniając jej barierę ochronną i płaszcza kwasowego.
1.Uprość codzienną pielęgnację skóry lub postaw na skin minimalizm.
Jeśli codziennie wykonujesz skomplikowaną pielęgnację skóry, składającą się z produktów, które do siebie nie pasują składnikami to możesz nieumyślnie osłabić barierę hydrolipidową skóry. Zrezygnuj na okres od 2 tygodni do 1 miesiąca z produktów, które mogą wywoływać stan zapalny i zobacz czy poprawi się kondycja Twojej skóry. Jeśli nie, to rozważ rozmowę z dermatologiem lub innym specjalistą od pielęgnacji skóry, aby pomógł znaleźć przyczynę stanu skóry.
2. Powiedz stop peelingom z grudkami.
Jeśli wykonujesz peelingi, zwróć uwagę, jak Twoja skóra reaguje na taki zabieg. Gdy posiadasz uszkodzoną barierę skóry odłóż na jakiś czas peelingi ziarniste, które będą jeszcze bardziej podrażniały skórę. Jeśli będziesz potrzebowała dłuższego okresu czasu, aby przywrócić skórze równowagę to rekomendujemy zastosowanie peelingów enzymatycznych, które pomagają złuszczyć skórę w delikatny sposób.
3. Zwróć uwagę na pH skóry.
Delikatny płaszcz kwasowy Twojej skóry wynosi około pH 4,7. Z kolei pH niektórych kosmetyków do pielęgnacji skóry waha się pomiędzy 3,7 do 8,2. To znaczące różnice. Dermatolodzy zalecają oczyszczanie skóry produktami zawierającymi pH od 4,0 do 5,0. Czasem taka informacja znajduje się na opakowaniu produktu, a jeśli nie to zawsze warto zapytać u producenta. Utrzymanie pH skóry na zdrowym poziomie może zapobiec pojawieniu się takich chorób skóry jak stany zapalne, rybia łuska, trądzik i różnego rodzaju infekcje.
4. Przetestuj składniki olejowe, aby odbudować barierę skóry
Odbuduj naruszoną barierę ochronną z pomocą kosmetyków opartych na naturalnych olejach roślinnych. Pomogą nie tylko naprawie barierę skóry, ale także zapobiegną utracie wilgoci. Oleje roślinne są cenionymi składnikami zarówno olejków do demakijażu, serum oraz kremów do twarzy. Praktycznie można je stosować do każdego rodzaju skóry. Oleje wykazują szerokie działania pielęgnacyjne. Oprócz nawilżania zewnętrznych warstw skóry przejawiają działania między innymi przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe. Do rekomendowanych olejów roślinnych, które warto zastosować na skórę, należą np. olej jojoba, olej migdałowy, olej słonecznikowy, olej arganowy, olej kokosowy. Olej jojoba i olej słonecznikowy pełnią funkcje okluzyjne na skórze, co oznacza że tworzą na nie specjalną warstwę zapobiegającą utracie wody.
5. Ceramidy – najlepszy składnik regenerujący barierę hydrolipidową skóry!
Ceramidy to woskowate lipidy występujące w szczególnie wysokich stężeniach w warstwie rogowej naskórka. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania bariery ochronnej skóry. Kosmetyki zawierające składniki aktywne takie jak ceramidy pomagają złagodzić suchość, swędzenie i łuszczenie się skóry, które są spowodowane słabo funkcjonującą barierą ochronną skóry. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniego kremu z Ceramidami. W tym przypadku polecamy niezawodny krem z ceramidami Wonders Cosmetics, który doskonale wzmacnia barierę hydrolipidową skóry. Odbudowują barierę ochronną, redukuje utratę wilgoci i zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych.
Dodatkowo kosmetyki bogate w ceramidy wzmacniają strukturę skóry. Zaburzona bariera skóry jest rezultatem stosowania składników pomagających zwalczyć trądzik. W wyniku tego bariera ochronna skóry jest osłabiona, zaczerwieniona i często wysuszona.
6. Zatrzymaj wilgoć w skórze
Polecanymi składnikami nawilżającymi, które będą wspierać skórę w odbudowie są składniki pełniące funkcje humektantów i okluzyjne. Okluzyjny krem nawilżający wspomaga barierę skórną, zmniejszając utratę wody ze skóry. Takie kosmetyki pozostawiają na skórze cienką warstwę, która zapobiega utracie wilgoci. Jednym z polecanych okluzyjnych składników nawilżających i poprawiających barierę skóry jest wazelina. Według badań dermatologów może ona zmniejszyć o ponad 90% utratę wody ze skóry. Z kolei składniki należące do grupy humektantów działają poprzez pobieranie wody z otoczenia lub z wnętrza organizmu, następnie zatrzymują ją w barierze skóry. W dobrych kosmetykach szukaj kwasu hialuronowyego, glicerynę, miód lub mocznik.
Podsumowanie
Jeśli zauważyłaś pogłębiający się stan zapalny skóry, suchość, swędzenie lub złuszczającą się skórę to są to objawy naruszonej bariery hydrolipidowej skóry. Mamy nadzieję, że nasz artykuł podpowiedział Ci co może wywołać ten dyskomfort i jak samodzielnie sobie z nim poradzić. Pamiętaj o tym, że nie wszystkie składniki do pielęgnacji działają z taką samą siłą na każdą skórę. Dlatego warto spróbować kilku różnych składników i rozwiązań pielęgnacyjnych, aby określić, który z nich najlepiej sprawdza się w utrzymaniu zdrowej i promiennej skóry w każdym wieku.