Witamina C w kosmetykach. Która jest najlepsza dla skóry?

Witamina C w kosmetykach. Która jest najlepsza dla skóry?

Witamina C w kosmetykach jest drogocennym składnikiem aktywnym w pielęgnacji skóry o wielokierunkowym działaniu. Sprawdzi się idealnie w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Kosmetyki z jej zawartością sprawdzą się dla każdego rodzaju cery.  zarówno przy młodej i dojrzałej cerze. Witamina C jest związkiem organicznym, którego nasz organizm nie wytwarza samodzielnie, dlatego musimy ją uzupełniać poprzez suplementację lub spożywając odpowiednie produkty cytrusowe lub zielone takie jak szpinak. Inną nazwą witaminy C, którą możesz spotkać jest kwas askorbinowy.

Jak działa Witamina C?

Głównym działaniem witaminy C jest odmładzanie skóry, które możemy uzyskać stosując regularnie kosmetyki z witaminą C. Koniecznie po nią sięgnij, gdy zauważysz pierwsze oznaki starzenia się skóry, które objawią się delikatnymi zmarszczkami, plamkami lub spadkiem elastyczności skóry z powodu zanikania włókien kolagenowych. Witamina C znana jest też z właściwości antyoksydacyjnych, które ochronią skórę przed uszkodzeniami komórek spowodowanymi działaniem wolnych rodników. Wzmacnia działanie ochronne skóry przed promieniami UV. Ponadto ujednolica koloryt skóry oraz nadaje jej efekt GLOW. Skóra wygląda promiennie i zdrowo. Ważnym jej efektem jest także zagęszczenie skóry twarzy, dzięki temu, że przyczynia się ona do syntezy kolagenu. Co więcej, działa także przeciwzapalnie. 

Jakie są pochodne witaminy C użyte w kosmetykach?

Wyróżnia się wiele pochodnych witaminy C, których używa się w kosmetykach w różnych stężeniach. Zdecydowanie warto je poznać i sprawdzić! Kupując profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy warto wiedzieć, które z nich najlepiej sprawdzą się do pielęgnacji Twojej cery!

  • Kwas L-askorbinowy [INCI: Ascorbic Acid]: jedna z najczystszej i skuteczniejszych form witaminy C o działaniu rozjaśniającym, rozświetaljącym skórę i stymulująca produkcję kolagenu. Ma predyspozycje to utleniania się, dlatego produkty zawierające ten rodzaj witaminy C powinny być przechowywane w odpowiedni sposób. Pamiętaj, że ta forma wymaga przechowywania produktu najlepiej w zaciemnionym miejscu. Dodatkowo warto podkreślić, ze jest to jedna z najlepszych pochodnych witaminy C w kosmetykach. Zobacz nasze bestsellerowe serum z witaminą C od koreańsko-hiszpańskiej marki Meisani: Glow Drops Vitamin C Serum.
  • Sól magnezowa fosforanu askorbylu (MAP) [INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate] wykazuje się większą trwałością od kwasu L-askorbinowego. Często stosowana jest w serum lub kremach. Ta pochodna witaminy C w kosmetykach dobrze sprawdzi się dla osób ze skórą wrażliwą.
  • Sól sodowa fosforanu askorbylu (SAP) [INCI: Sodium Ascorbyl Phosphate] to bardzo dobry wybór dla osób z cerą problematyczną, gdyż posiada silne działanie antybakteryjne. Bez problemu mogą po nią sięgnąć osoby posiadające skórę wrażliwą, gdyż jest to łagodna pochodna witaminy C w kosmetykach.
  • Glukozyd askorbylu [INCI: Ascorbyl Glucoside] jest to pochodna o wysokiej stabilności, składająca się z kwasu askorbinowego i cząsteczek glukozy. Przenika w głębsze warstwy skóry. Idealna dla cery zmęczonej i poszarzałej.
  • Palmitynian askorbylu [INCI: Ascorbyl Palmitate] to forma, która ulega rozpuszczeniu w tłuszczach. Jest stabilna, jednak aby uzyskać jej korzystne działanie, należy ją połączyć z alkoholem, który może działać drażniąco na skórę wrażliwą.
  • Tetraizopalmitynian askorbylu [INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate, Ascorbyl Tetraisopalmitate] to bardzo stabilna rozpuszczalna w tłuszczach forma witaminy C. Świetnie przyswajana przez skórę, szczególnie polecana dla cery dojrzałej.
  • 3-O Etylowy kwas askorbinowy [INCI: 3-O-Ethyl Ascorbic Acid] to pochodna witaminy C rozpuszczalna zarówno w tłuszczach jak i w wodzie, dzięki czemu można ją zastosować w wielu kosmetykach. Charakteryzuje się wysoką stabilnością, sprawdzi się idealnie dla skóry skłonnej do podrażnień.

Jak kiedy stosować witaminę C w kosmetykach?

Witaminę C w kosmetykach warto stosować i używać niezależnie od wieku i kondycji skóry. Kluczową rolę odgrywa tu odpowiedni dobór kosmetyku i formy witaminy c. Kurację z jej użyciem powinno się rozpocząć od kosmetyków z niskim stężeniem. Na początku wypróbuj kosmetyki zawierające stężenie witaminy C na poziomie 2%, 5%, następnie przejdź do mocniejszych stężeń takich jak 10% i nawet 15%. Istotne jest również równoczesne stosowanie kremu z filtrem SPF, aby uniknąć poparzeń słonecznych. Aby wzmocnić korzystne działanie witaminy C w kosmetykach, warto połączyć ją z innymi substancjami, takimi jak np. rutyna czy kwas hialuronowy. Kiedy zdecydujesz się sięgnąć po kosmetyki o większym stężeniu witaminy C, rekomenduje ich stosowanie przede wszystkim na noc.

 

Mamy nadzieję, że spodobał Ci się nasz artkuł.
Może również zainteresuje Cię temat: Z jakimi składnikami nie powinno się łączyć witaminy C>>