Peeling enzymatyczny a może peeling ziarnisty? Jak często peelingować twarz?
Peeling enzymatyczny a może peeling ziarnisty? Jak często peelingować twarz?
Peeling enzymatyczny a może jednak peeling ziarnisty? Który peeling wybrać? Jak często peelingować twarz? Czy warto często wykonywać ten zabieg?
Każda z Nas nie raz zadała sobie te pytania. Peeling to zabieg kosmetyczny w dużym uproszczeniu polegający na złuszczeniu martwego naskórka, czyli usunięciu wierzchniej warstwy martwych komórek skóry. Peeling możemy wykonać w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub w domu wykorzystując do zabiegu odpowiednie dla Nas kosmetyki peelingujące.
Korzyści płynące z peelingu do twarzy
Przez większość życia typ naszej skóry pozostaje taki sam, co oznacza że jeśli posiadasz obecnie skórę mieszaną to będziesz ją dalej miała za 5, 10 i 20 lat:) Oczywiście czynniki zewnętrzne takie jak pogoda, czy zmieniające się pory roku tymczasowo oddziałują na kondycję skóry. Niestety odziaływanie to w większości przypadków powoduje negatywne skutki odczuwalne przez Nasza skórę. Latem nasza skóra bardziej się wysusza i staje się odwodniona, dlatego powinnyśmy zadbać o systematyczne jej poranne i wieczorne nawilżanie. Kiedy zauważysz, że jej stan się pogorszył dobierz kosmetyki zgodnie z jej potrzebami, aby przywrócić jej odpowiednie nawilżenie, jędrność i blask. Jednym z ważnych etapów pielęgnacji jest właśnie wykonanie peelingu, który pozwala pozbyć się martwej, wierzchniej warstwy naskórka, dać skórze możliwość regeneracji, odblokować pory i pozwolić na skuteczne wchłanianie substancji odżywczych, które aplikujemy w następnych krokach pielęgnacji skóry. Peelingowanie pomaga nam w stymulacji komórek i poprawia strukturę naszej skóry.
Kiedy Twoja cera wygląda na zmęczoną i matową pomyśl o złuszczaniu, dzięki któremu „zmusisz” skórę do regeneracji i odbudowy naskórka a także przygotujesz ją do szybkiego wchłaniania cennych składników nakładanych na skóre podczas kolejnych etapów jej pielęgnacji.
Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych wskazówek i porad na temat częstego wykonywania peelingu w warunkach domowych.
Peeling enzymatyczny czy klasyczny ziarnisty? Jaki peeling najlepszy?
Peeling enzymatyczny czy klasyczny ziarnisty, który peeling najlepszy? Wiele kobiet zapomina o stosowaniu peelingu podczas rutynowej pielęgnacji skóry. Powodami takiego podejścia są błędne przekonania lub złe doświadczenia z tego typu kosmetykami, które wynikają najczęściej ze źle dobranych produktów peelingujacych. Nikt nie lubi przecież podrażnionej skóry, skóry zaczerwienionej, spalonej skóry zbyt mocnym kosmetykiem, czy też skóry ze stanami zapalnymi. Co więcej, jeśli użyjesz zbyt szorstkiego i mocnego peelingu na wrażliwej skórze, może to powodować dyskomfort, podrażnienia i prowadzić do powstania mikro stanów zapalnych. Jaki jest więc najlepszy sposób na złuszczanie twarzy, nawet jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa?
Wszystko sprowadza się do używania właściwych produktów. Zatem jaki peeling najlepszy? Musisz wiedzieć, że nie wszystkie peelingi będą dobre dla każdego rodzaju skóry.
Przygotowałyśmy dla Ciebie zestawienie różnych kosmetyków peelingujących – począwszy od tych ziarnistych, naturalnych, złuszczających oraz opartych na kwasach owocowych, kończąc na peelingach enzymatycznych czy peelingu naturalnym tym domowym. Podpowiemy też, który z nich sprawdzi się na Twojej skórze.
Rodzaje peelingów do twarzy:
Na rynku kosmetycznym wyróżniamy kilka rodzajów peelingów. Są to przede wszystkim peelingi złuszczające, które składają się z granulek, peelingi oparte na kwasach, peelingi enzymatyczne oraz peelingi naturalne. Na pewno zastanawiasz się czy wszystkie rodzaje skóry powinny korzystać z regularnego złuszczania? A co ze skórą wrażliwą?
Poniżej omówimy podstawowe rodzaje peelingów do twarzy wraz z Naszymi rekomendacjami:
Jaki rodzaj peelingu powinnam zastosować?
Peeling ziarnisty jest najpopularniejszym rodzajem peelingu, który także często występuje jako składnik żelu do oczyszczania twarzy czy skóry całego ciała. Peelingi ziarniste zawierają naturalne lub syntetyczne granulki, którymi pocieramy twarz i w ten sposób mechanicznie złuszczamy skórę. Nalezy pamiętać, ze peeling ziarnisty, w granulkach nawet o najmniejszych ziarenkach może podrażnić skórę, dlatego nie jest zalecany do wrażliwej skóry. Nawet jeśli posiadasz skórę mieszaną lub wydaje Ci się, że Twoja skóra wytrzyma wszystko, to warto stopniowo wprowadzić taki peeling do pielęgnacji lub spróbować peeelingow mniej inwazyjnych.
Doskonały peeling ziarnisty to według Nas delikatny peeling do twarzy z maską (youthful glow sugar mask) marki Klairs. Jest to typowy peeling ziarnisty, ale dzięki połączeniu tego produktu z maską do twarzy jest delikatniejszy niż zwykły peeling z granulkami. Skóra po zastosowaniu peelingu jest od razu odżywiona co można zauważyć gołym okiem.
Peeling enzymatyczny jest najłagodniejszym ze wszystkich peelingów, ponieważ został stworzony z enzymów roślinnych (np. ananas, papaja). Peeling enzymatyczny rozmasowany na skórze twarzy spokojnie rozpuszcza martwe komórki na powierzchni skóry i powoduje jej ożywienie. Ten rodzaj peelingu jest dużo delikatniejszy i świetnie sprawdzi się na każdym typie skóry. W szczególności ten rodzaj peelingu rekomendujemy dla skóry wrażliwej. Ten delikatny peeling zapewnia łagodniejszy sposób złuszczania naskórka i rozjaśniania skóry na twarzy. Peelingi enzymatyczne są bezpieczne i odpowiednie także dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Enzymy zawarte w peelingach enzymatycznych mogą być wchłaniane przez skórę tak jak w przypadków niektórych peelingów kwasowych.
Peelingi kwasowe i peelingi enzymatyczne mogą zawierać wyższe stężenia składników aktywnych, które usuwają martwe komórki skóry, odblokowują zatkane pory i oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, które powodują jej szary wygląd.
W peelingach kwasowych najczęściej możemy spotkać:
– Kwas mlekowy (AHA), który jest wytwarzany w procesie fermentacji mleka lub występuje jako związek organiczny. Pomaga rozjaśnić przebarwienia na skórze, które mogą się pojawić w każdym wieku.
– Kwas glikolowy (AHA) uzyskujemy z trzciny cukrowej i spowalnia proces starzenia się skóry.
– Kwas salicylowy (BHA) jest rekomendowanym składnikiem w pielęgnacji skóry problematycznej, skłonnej do trądziku i skóry tłustej.
Peeling cytrynowy swoje właściwości złuszczające opiera na kwasie askorbinowym, który pochodzi od witaminy C. Możesz ją znaleźć jako składnik aktywny w kosmetykach lub po prostu w soku z cytryny. Stosując peeling cytrynowy poprawisz kondycję swojej skóry. Uzyskasz efekt rozjaśnionej skóry, zniwelujesz przebarwienia, które powstały w wyników zmian trądzikowych, słońca i procesu starzenia się skóry. Witamina C to dobry składnik o działaniu antyoksydacyjnych, odmładzającym, zapobiegającym rozkładowi kolagenu w skórze i chroniącym ją przed wolnymi rodnikami.
Doskonałym według Nas produktem łączącym zalety delikatnego peelingu kwasami w połączeniu ze zbawiennym działaniem rozjaśniającym witaminy c są peelingujące płatki do twarzy z kwasami i witamina c (witamin ac pad) marki a’pieu
Naturalny peeling enzymatyczny do twarzy czy naturalny peeling ziarnisty?
Naturalny peeling enzymatyczny do twarzy, który można przygotować samodzielnie w domu to przede wszystkim peeling cytrynowy. Jak go przygotować? To bardzo proste! Jednym z kluczowych składników jest owoc cytryny. Peeling cytrynowy możesz zrobić sama w domu wykorzystując do tego kilka prostych i podstawowych składników. Potrzebne ci będą sok i skórka z cytryny, dużą łyżkę oleju kokosowego, trochę cukru i szklana miseczka do przygotowania peelingu:) Peeling ten bez użycia cukru nazywany określany jest jako domowy peeling enzymatyczny.
A co powiecie na kawowy naturalny peeling do twarzy? Wystarczą chęci i czas, aby w domowym zaciszu z ziaren ulubionej zmielonej kawy, oleju kokosowego przyrządzić peeling kawowy lub peeling cukrowy. Wiele przypisów znajdziesz na blogach w internecie i to może być świetny pomysł na relaksacyjny wieczór i zdobycie nowego experience! Taki peeling naturalny możesz zastosować na całe ciało, nie tylko na skóre twarzy.
Jak często należy złuszczać twarz?
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi ;-) Częstotliwość wykonywania peelingu powinnaś dobrać do rodzaju swojej skóry, tak aby uniknąć podrażnień i zaczerwień.
Jeśli nie posiadasz wrażliwej skóry, to możesz złuszczać skórę dwa lub nawet trzy razy w tygodniu. Na oczyszczoną skórę twarzy i szyi nałóż odrobinę kosmetyku i delikatnymi, okrężnymi ruchami rozprowadź kosmetyk po jej powierzchni. Złuszczanie skóry powinno wywoływać u Ciebie przyjemne uczucie masażu, a nie powodować skojarzenia z torturami. Jeśli posiadasz skórę wrażliwą, cerę skłonną do czerwienienia się wybieraj peelingi enzymatyczne lub peelingi o bardzo drobnych ziarenkach. Te kosmetyki z pewnością będą bezpieczne dla twojej ceny i nie uszkodzą bariery hydrolipidowej skóry. Taki peeling możesz wykonać nie częściej niż raz w tygodniu. Obserwuj swoją skórę i wybierz kosmetyk zgodny z potrzebami Twojej skóry. Pamiętaj, że nawet skóra wrażliwa czy problematyczna nie jest sobie równa i będzie inaczej reagować na każdy kosmetyk. Po peelingu zmyj dokładnie twarz i szyję letnią wodą oraz delikatnie osusz twarz. Pamiętaj o tym, że peelingowanie idealnie przygotuję skórę do kolejnych etapów pielęgnacji.
Peeling – jakie są przeciwskazania do wykonywania peelingu?
Przeciwskazania do wykonywania zabiegu złuszczania skóry to przede wszystkim widoczne stany zapalne na skórze, opryszczka i inne zapalenia wirusowe skóry. Należy pamiętać o czytaniu składu produktów i nie zapominać o alergii na składniki produktu którym wykonujemy peeling. Zawsze sugerujemy wykonać próbę uczuleniową na wybranym fragmencie skóry jeśli nie mamy pewności co do składników, na które jesteśmy uczuleni.
Złuszczanie podsumowanie
Na zakończenie chciałybyśmy, abyś pamiętała że złuszczanie skóry jest ważnym krokiem w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Peeling natychmiast poprawia strukturę skóry i pomaga poprawić jej blask i świetlistość. W dłuższej perspektywie złuszczanie skóry zauważysz ogromne zmiany. Peelingowanie i złuszczanie skóry stymuluje jej odnowę komórkową oraz pobudza mechanizmy naprawy skóry. Dzięki systematycznemu złuszczaniu Twoja skóra jest lepiej dotleniona i przygotowana na skuteczne przyjmowanie składników aktywnych. Aby Twoja skóra była gładka i promienna, po peelingu zastosuj maseczkę nawilżającą. Doskonałym wyborem będzie nawilżającą maskę na noc z czarnej herbaty & arbuza od Kire Skin – o działaniu przeciwstarzeniowym, która przywróci gęstość i wygładzi skórę twarzy, pozostawiając cerę promienną i jędrną. To skuteczny sposób pielęgnacji skory, który pomoże Ci nawilżyć i odżywić skórę, która po przebudzeniu rano będzie w doskonałej kondycji.