Kosmetyki naturalne – czy na pewno są skuteczne?

Kosmetyki naturalne, czy na pewno są skuteczne?

Kosmetyki naturalne jak i cały rynek naturalnych produktów dynamicznie się rozwija. Zarówno na całym świecie, jak i w Polsce powstają małe, rodzinne manufaktury kosmetyków, które tworzą kosmetyki oparte na naturalnych składnikach. Powyższy trend podchwyciły również globalne brandy kosmetyczne wprowadzając unikalne linie kosmetyków zwane kosmetykami naturalnymi lub nawet osobne marki naturalnych produktów kosmetycznych.

Coraz bardziej świadomie poszukujemy produktów, które zawierają naturalne składniki, posiadają ekologiczne opakowania. Szukamy produktów kosmetycznych, które kuszą obietnicą promiennej i zdrowej skóry przyciągając nasz wzrok za pomocą pięknych i świeżych zdjęć roślin na opakowaniu.

Czym są kosmetyki naturalne?

W przemyśle kosmetycznym nie istnieje prawna definicja opisująca czym są kosmetyki naturalne. Oznacza to, że pojęcie kosmetyki naturalne jest komercyjnym określeniem produktów, które w swojej recepturze odznaczają się prostym składem i zawierają składniki pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralne, pod warunkiem że zostały one uzyskane z poszanowaniem dla środowiska. Jako konsumenci, zwykle nie mamy pewności czy wszystkie składniki użyte do wytworzenia produktu są naturalne czy też nie. W związku z tym musimy uważnie czytać etykiety, aby upewnić się, że wybrany przez nas kosmetyk spełni nasze oczekiwania. Reasumując, ideą naturalnych kosmetyków jest przede wszystkim zachowanie spójności pomiędzy ich składnikami, a sposobem, w jaki działają na nasz wygląd. Kosmetyki o naturalnym składzie powinny być przyjazne zarówno dla skóry, jak i dla środowiska.

 

Moistry – Krem do cery naczynkowej, 50 ml 

zobacz produkt >>

Co naprawdę otrzymujesz wybierając naturalną pielęgnację skóry?

Obok kosmetyków naturalnych, możemy spotkać kosmetyki organiczne, określane również jako bio. Ich definicja sugeruje, że produkt pozbawiony jest syntetycznych składników, które mogą negatywnie wpływać na naszą skórę i wywoływać podrażnienia lub zaczerwienienia spowodowane konserwantami, zapachem czy barwnikami. Takie kosmetyki powinny być przynajmniej w 90% wyprodukowane ze składników pochodzenia organicznego.

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się również kosmetyki wegańskie. Są to produkty, które nie zawierają w swoim składzie żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, tj. lanolina, miód, jedwab, czy keratyna. Tego typu pielęgnacja to niewątpliwie doskonała alternatywa dla wszystkich miłośników wegańskiego stylu życia. Należy jednak pamiętać, że kosmetyki wegańskie wcale nie muszą być w 100% naturalne i pozbawione chemii. Niestety, nawet organiczny czy wegański skład nie zapewni 100% pewności, że produkt będzie bezpieczny dla naszej skóry. Aby otrzymać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, kosmetyki muszą przejść liczne testy dermatologiczne. Takie badania prowadzi się najczęściej są prowadzone na zróżnicowanej grupie osób. Podczas testów zaś sprawdza się jak dany rodzaj skóry reaguje na formułę naturalnych składników i substancji aktywnych. Nie zapominajmy jednak, że składniki pochodzenia roślinnego również powodują podrażnienia. Naturalne produkty nierzadko zawierają olejki eteryczne, które mogą wywołać negatywną reakcję skórną, np. olejek bergamotki może sprawić, że skóra stanie się bardziej wrażliwa na słońce.

Kire Skin – Energetyzujące Serum Czarna Herbata & Komórki Macierzyste Mangostanu, 30ml

zobacz produkt >>

 

Wspominając o naturalnej pielęgnacji, nie można pominąć kosmetyków z prostym składem, które w ostatnim, czasie cieszą się ogromną popularnością. Są to produkty zawierające maksymalnie 10 składników pochodzenia naturalnego, tj. oleje roślinne czy masła. Skład takich kosmetyków najczęściej pozyskiwany jest z ekologicznych upraw. Wybierając kosmetyk powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, które składniki są odpowiednie dla naszej cery. Jeżeli posiadasz skórę wrażliwą lub problematyczną, stosowanie kosmetyków z prostym składem będzie dobrym początkiem wejścia na drogę świadomej pielęgnacji.

 

Parabeny – czy naprawdę są szkodliwe?

Obecność parabenów w kosmetykach od lat jest bardzo kontrowersyjnym tematem. Wiele firm kosmetycznych w ostatnim czasie odchodzi od stosowania tych substancji w swoich produktach, reklamując je jako paraben free. Tymczasem, wiele z nas zadaje sobie pytanie, czym w ogóle są parabeny? Odpowiedź jest bardzo prosta. Te substancje chemiczne o zagadkowej nazwie to nic innego jak konserwanty, mające na celu przedłużyć termin przydatności danego produktu. Ich głównym zadaniem jest walka z drobnoustrojami, które z czasem mogłyby rozwinąć się w kosmetykach.

Kolejnym pytaniem, jakie możemy sobie zadać, to czy parabeny są bezpieczne dla naszego organizmu? Otóż zdaniem większości lekarzy i farmaceutów, stosowanie dopuszczalnej dawki parabenów w kosmetyce, lekach czy produktach spożywczych nie jest uznawane za niebezpieczne. Poza tym, aby taki składnik mógł zostać dopuszczony na użytku w danym produkcie, musi spełnić szereg warunków, takich jak: nietoksyczność czy dobra tolerancja przez ludzki organizm. Pamiętamy jednak, że parabeny mogą wywoływać reakcje alergiczne. Decyzję o stosowaniu kosmetyków zawierających takie konserwanty każdy z nas powinien podjąć indywidualnie. Wybierając jednak te produkty kosmetyczne musimy mieć na uwadze swoje zdrowie, osobiste preferencje, a także rodzaj skóry.

Czy naturalne składniki pielęgnacyjne skutecznie wnikają w skórę?

Naturalna pielęgnacja skóry, chociaż znana jest od wieków, to swój największy rozkwit przeżywa właśnie w ostatnich latach. Nie jest żadną tajemnicą, że naturalne kosmetyki do twarzy pozwalają cerze zachować zdrowy i promienny wygląd. Dzięki  czemu są jednymi z najchętniej wybieranych produktów pielęgnacyjnych. W przeciwieństwie do zawartych w kremach substancji chemicznych, które działają tylko na powierzchni skóry, składniki naturalne wnikają wprost do głębokich warstw naskórka. Wynika to z faktu, że chemiczne cząsteczki syntetyczne występują w większych rozmiarach niż te pochodzenia naturalnego, co uniemożliwia ich skuteczne przenikanie w głąb skóry.

Kolejną różnicą pomiędzy naturalnymi kosmetykami, a tymi zawierającymi głównie substancje chemiczne są ich zdrowotne właściwości. Bogactwo witamin zawarte w naturalnych składnikach pozwala skórze na szybką regenerację i odżywienie. Kiedy stawiamy na zdrową dietę, nasz organizm szybko odpłaci nam zdrowiem. Podobnie zrobi nasza skóra, gdy zdecydujemy się na jej naturalną pielęgnację.

Zdrowy styl życia stał się trendem, który w ostatnim czasie na stałe wpisał się w codzienność wielu z nas. Po rozpowszechnianym na niemalże każdym kroku zdrowym odżywianiu, w końcu przyszedł czas na naturalną pielęgnację skóry. Jednak decydując się na stosowanie kosmetyków wyprodukowanych w zgodzie z naturą, nie zapominajmy, że naturalne kosmetyki również mogą nas uczulać. Dokładne czytanie etykiet i wybieranie certyfikowanych produktów, przeznaczonych dla naszego rodzaju cery, pozwoli nam uniknąć skórnych reakcji alergicznych i cieszyć się bogactwem, jakie przygotowała dla nas natura.

Jeśli jeszcze nie wiesz, jakich naturalnych komponentów powinnaś szukać w kosmetykach przeznaczonych dla Twojego typu cery, to zachęcamy do zapoznania się z artykułem „10 absolutnych must have wśród naturalnych składników”.