Dlaczego kosmetyki rolują się na skórze? Jak temu zapobiec?

Dlaczego kosmetyki rolują się na skórze twarzy? Jak temu zapobiec?

Dlaczego kosmetyki rolują się? To zjawisko będzie tematem naszych rozważań i przedstawienia Wam rozwiązań pielęgnacyjnych, które pozwolą uniknąć tego problemu. Rolowanie się kosmetyków występuje niezależnie od typu skóry. Może pojawić się zarówno na skórze suchej, tłustej lub mieszanej. Nie ma reguły, ponieważ w wielu przypadkach jest to sytuacja indywidualna zależna od kondycji skóry i sposobu aplikacji kosmetyków. Rolowanie się serum, kremów bądź podkładów na skórze polega na zgromadzeniu się nadmiaru kosmetyku w postaci malutkich kuleczek lub wałeczków, które z jakiegoś powodu nie wchłonęły się prawidłowo.

Problem ten jest trochę irytujący, gdy występuje regularnie lub pojawia się przed ważnym dla nas spotkaniem, gdy zależy nam na pięknym i profesjonalnym wyglądzie skóry. A może on być również sygnałem do wprowadzenia zmiany w naszym planie beauty. Dowiedzmy się czegoś więcej w dalszej części naszego artykułu.

Rolowanie się kosmetyków na skórze. 5 najczęstszych błędów w pielęgnacji.

Dlaczego kosmetyki rolują się? Rolowanie się kosmetyków na skórze powstaje w wyniku kilku czynników. Zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi, ponieważ nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na temat pielęgnacji, jesteśmy przyzwyczajeni do swojej rutyny i mało czasu poświęcamy trosce o swoje potrzeby. Poznaj 5 najczęstszych błędów pielęgnacyjnych, które przyczyniają się do rolowania kosmetyków.

  1. Składniki kosmetyków
   Jeżeli twoje kosmetyki zawierają zbyt wiele składników takich jak silikony, woski bądź polimery to mogą przyczyniać się do rolowania na skórze. Pozostawiają one warstwę okluzyjną, która chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi oraz zatrzymuje wilgoć w naskórku. Czytajmy etykiety i sprawdźmy czy te składniki lub podobne są kluczowymi składnikami czy uzupełniającymi. Jeśli nasz tonik, serum i krem zawierają te składniki na wysokich pozycjach INCI to utrudniamy kosmetykowi przeniknięcie do skóry i tworzymy wałeczki.
  2. Niewłaściwa kolejność aplikacji kosmetyków
   Bardzo ważna jest kolejność nakładania kosmetyków. Proces nawilżania skóry zaczynamy od wodnistych kosmetyków takich jak tonik, esencja i kończymy na ciężkim i odżywczym kremie na noc. Tonik potrzebuje mniej czasu na wchłonięcie się w skórę, niż gęste konsystencje kosmetyków.
  3. Czas aplikacji kosmetyków

   Zbyt szybkie nakładanie na siebie kosmetyków przyczynia się do rolowania skóry. Najlepiej jest zachować przerwę pomiędzy każdym produktem, aby każdy z nich miał wystarczająco dużo czasu na wchłonięcie się w skórę. W przeciwnym razie nagromadzenie się substancji na powierzchni skóry spowoduje, że będą się zlepiać ze sobą, zwijać i rolować. Ile czasu powinnaś odczekać z aplikacją następnego kosmetyku? To zależy, czasem wystarczy15 sekund a czemu minuta.

  4. Nadmierna ilość produktów
   Zbyt duża ilość nałożonych kosmetyków prowadzi do przeciążenia skóry, ponieważ każda skóra posiada indywidualną granicę wchłania substancji. Nawet lekki kosmetyk, który będzie aplikowany zbyt często to spowoduje zapchanie skóry i efekt rolowania się. Każda skóra lubi oddychać, a zbyt gruba warstwa kosmetyków pogorszy jej kondycję.
  5. Niedopasowane kosmetyki do potrzeb skóry
   Używanie produktów, które nie są przeznaczone do naszego typu skóry również powoduje problemy z ich wchłanianiem. Na przykład, ciężkie serum może pogorszyć stan skóry tłustej, powodując jej przeciążenie i rolowanie się kosmetyku.

Jak prawidłowo przygotować skórę, aby uniknąć rolowania się kosmetyków?

Jeśli chcesz uniknąć rolowania się kosmetyków to pamiętaj o najważniejszych zasadach. Każdy z nich dotyczy etapu pielęgnacji skóry:

 1. Oczyszczanie
  Dokładnie oczyszczaj skórę rano i wieczorem z makijażu, łojkotu i różnych zanieczyszczeń. Jeśli możesz to znajdź czas na dwuetapowe oczyszczanie skóry za pomocą olejku i pianki.  Używaj delikatnych produktów, które nie powodują nadmiernego wysuszenia skóry.
 2. Złuszczanie
  Regularnie złuszczaj naskórek używając peelingów enzymatycznych lub drobnoziarnistych peelingów. W ten sposób pozbywasz się martwego naskórkach i suchych skórek, które też przyczyniają się do rolowania kosmetyku oraz powodują, że kosmetyk zatrzymuje się na skórkach. Ten brzydki efekt szczególnie jest widoczny na podkładach lekko i mocno kryjących. Ponadto podkłady, ze względu na swoją formułę kryjącą, naruszają barierę ochronną skóry powodując jej suchość.
 3. Tonizowanie
  Toniki przywracają równowagę pH twojej skórze. Łagodzą skutki wysuszenia po etapie oczyszczania skóry, wzmacniają barierę hydrolipidową skóry, zmiękczają i  przygotowują do efektywniejszego wchłaniania kolejnych kosmetyków. Toniki tworzą łagodne przejście skóry do następnego etapu.
 4. Nawilżanie i odżywianie
  W pielęgnacji porannej stosuj lekkie i szybko wchłaniające się kremy nawilżające, które nie zostawiają tłustej warstwy. A ponadto dostarczasz skórze porannej energii, witamin, i minerałów, które zapewnią jej komfort przez cały dzień. Pamiętaj o tym, aby każdy kosmetyk umożliwiał skórze oddychanie.

 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki są dla Was pomocne w pozbyciu się sytuacji z rolowaniem kosmetyków. Życzymy Wam dobrego dnia.
Jeśli chciałybyście poznać nasze polskie i koreańskie marki kosmetyków,  a w szczególności lekkie toniki, serum i kremy to polecamy kategorie produktu: Nawilżanie i odżywianie skóry >>

 

 

Zostań z nami na dłużej i dołącz do naszego Instagrama – @Freeskin_pl